Skip to content

76 Ascension St.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Sep 10, 1998

Property Information

Block3256
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,465
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
34%
Improvement Value:$229,100
66%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,311+3.0%
2024$13,898+6.5%
2023$13,051+0.8%
2022$12,950+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook X132, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1925