Skip to content

56 Ascension StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Jun 1, 2011

Property Information

Block3256
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,188
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,800
56%
Improvement Value:$139,800
44%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,053+3.0%
2024$12,677+6.5%
2023$11,904+0.8%
2022$11,812+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925