Skip to content

10 Ascension StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block3257
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,136
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
32%
Improvement Value:$164,100
68%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,949+3.0%
2024$9,662+6.5%
2023$9,073+0.8%
2022$9,003+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,136DeedBook 4975, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1925