Skip to content

13 Orchard StreetPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 16, 1995

Property Information

Block3257
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,731
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,900
46%
Improvement Value:$161,800
54%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,357+3.0%
2024$12,000+6.5%
2023$11,269+0.8%
2022$11,182+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,731DeedBook 143, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1920