Skip to content

10 Lackawanna PlacePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block3267
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,903
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,900
51%
Improvement Value:$131,600
49%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,111+3.0%
2024$10,791+6.5%
2023$10,133+0.8%
2022$10,055+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

To:

Sq Ft1,903DeedBook 3633, Page 33

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook S148, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1930