Skip to content

32 Barry PlPassaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3267
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5BS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,480
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
25%
Improvement Value:$342,000
75%
Total Assessment$457,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,842+3.0%
2024$18,298+6.5%
2023$17,183+0.8%
2022$17,051+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960