Skip to content

116 The CirclePassaic, NJ 07055

Built 1955

Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block3282
Lot65
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,547
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,800
52%
Improvement Value:$309,100
48%
Total Assessment$642,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,507+3.0%
2024$25,742+6.5%
2023$24,173+0.8%
2022$23,987+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook X153, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1955