Skip to content

16-18 Richard St.Passaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 23, 2007

Property Information

Block3268
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,872
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
36%
Improvement Value:$242,700
64%
Total Assessment$381,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,746+3.0%
2024$15,291+6.5%
2023$14,359+0.8%
2022$14,249+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 1455, Page 114

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 283, Page 236

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook Y138, Page 434

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook H138, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1960