Skip to content

34 Richard StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block3268
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,802
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
36%
Improvement Value:$157,900
64%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,171+3.0%
2024$9,878+6.5%
2023$9,276+0.8%
2022$9,204+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,802DeedBook 3325, Page 242

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2540, Page 20Recorded10/23/2014

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 2426, Page 199Recorded1/30/2014

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2377, Page 45Recorded10/2/2013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook Q166, Page 308

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook A-128, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1920