Skip to content

12 Richard StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block3268
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,876
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
41%
Improvement Value:$165,800
59%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,685+3.0%
2024$11,347+6.5%
2023$10,656+0.8%
2022$10,574+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 3312, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1930