Skip to content

79 Blaine St(Block 3273 Lot 30)Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Date
May 28, 1986

Property Information

Block3273
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,750
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,050
43%
Improvement Value:$57,950
57%
Total Assessment$101,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,914-50.1%
2024$7,838+6.7%
2023$7,345+0.8%
2022$7,287+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910