Skip to content

10 Alfred StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3276
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,056
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
50%
Improvement Value:$89,900
50%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,180+3.1%
2024$6,965+6.7%
2023$6,526+0.8%
2022$6,473+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930