Skip to content

507 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1970

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3276
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
42%
Improvement Value:$209,100
58%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,868+3.0%
2024$14,438+6.5%
2023$13,559+0.8%
2022$13,454+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970