Skip to content

18 Alfred St.Passaic, NJ 07055

Built 1915

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Nov 29, 2012

Property Information

Block3276
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
28%
Improvement Value:$212,500
72%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,163+3.0%
2024$11,812+6.5%
2023$11,092+0.8%
2022$11,006+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 2257, Page 287

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook G132, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1915