Skip to content

452 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block3282
Lot90
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,070
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,600
45%
Improvement Value:$209,700
55%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,762+3.0%
2024$15,307+13.5%
2023$13,483+0.8%
2022$13,379+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950