Skip to content

345 Pennington AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Jun 18, 1992

Property Information

Block3287
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage4,176
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,900
30%
Improvement Value:$356,900
70%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,895+3.0%
2024$20,292+6.5%
2023$19,056+0.8%
2022$18,909+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

To:

Sq Ft4,176DeedBook 131, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1940