Skip to content

371 Pennington AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 10, 2003

Property Information

Block3287
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,656
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,600
50%
Improvement Value:$124,000
50%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,250+3.0%
2024$9,954+6.5%
2023$9,347+0.8%
2022$9,275+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 589, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1940