Skip to content

314 High StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Jan 21, 1992

Property Information

Block3287
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,257
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,400
39%
Improvement Value:$202,400
61%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,680+3.0%
2024$13,285+6.5%
2023$12,476+0.8%
2022$12,379+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

To:

Sq Ft2,257DeedBook 130, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1940