Skip to content

108-116 Elmwood Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Apr 28, 2019

Property Information

Block3304
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,746
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,800
29%
Improvement Value:$743,300
71%
Total Assessment$1,046,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,131+3.0%
2024$41,886+8.6%
2023$38,581+0.8%
2022$38,284+31.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,225,000

To:

Sq Ft5,656DeedBook 3568, Page 276

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 2649, Page 73Recorded6/26/2015

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook M165, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1930