Skip to content

30 Pleasant AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block3304
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,852
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,500
42%
Improvement Value:$280,200
58%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,902+3.0%
2024$19,327+6.5%
2023$18,150+0.8%
2022$18,010+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000

To:

Sq Ft2,852DeedBook 3709, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1925