Skip to content

43 Crescent AvePassaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Price
$714,000
Last Sale Date
Sep 2, 2005

Property Information

Block3304
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1BS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,152
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,400
45%
Improvement Value:$415,200
55%
Total Assessment$748,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,865+3.0%
2024$29,974+6.5%
2023$28,147+0.8%
2022$27,930+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$714,000

To:

Sq Ft4,152DeedBook 1083, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1960