Skip to content

103 The CirclePassaic, NJ 07055

Built 1936

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block3305
Lot91
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5BV-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,908
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,400
48%
Improvement Value:$302,800
52%
Total Assessment$582,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,004+3.0%
2024$23,311+6.5%
2023$21,891+0.8%
2022$21,722+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft3,908DeedBook 4967, Page 202

Property Sale

Sale
$422,000

To:

Sq Ft3,908DeedBook 1724, Page 62

Property Sale

Sale
$655,000

To:

DeedBook 1446, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1936