Skip to content

553 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block3308
Lot71
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SBV-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,410
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
59%
Improvement Value:$89,300
41%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,071+3.0%
2024$8,809+6.5%
2023$8,272+0.8%
2022$8,208+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,410DeedBook 3095, Page 140

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2154, Page 290

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 1680, Page 191

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 527, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1960