Skip to content

25-27 Orth Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Mar 26, 1999

Property Information

Block3309
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,084
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,700
48%
Improvement Value:$111,100
52%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856-12.4%
2024$10,110+6.5%
2023$9,494+0.8%
2022$9,421+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940