Skip to content

42 Ascension StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block3256
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,318
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
36%
Improvement Value:$199,300
64%
Total Assessment$312,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,872+3.0%
2024$12,500+6.5%
2023$11,739+0.8%
2022$11,648+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925