Skip to content

76 President St.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Date
Jan 18, 2013

Property Information

Block4059
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage2,904
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
17%
Improvement Value:$283,400
83%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,134+3.0%
2024$13,726+6.5%
2023$12,889+0.8%
2022$12,790+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920