Skip to content

62-64 President St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Feb 26, 2002

Property Information

Block4059
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,798
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$152,400
67%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,376+3.0%
2024$9,105+6.5%
2023$8,550+0.8%
2022$8,484+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900