Skip to content

193-195 Parker AvePassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$2,450,000
Last Sale Date
Dec 27, 2016

Property Information

Block4061
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/26U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
6%
Improvement Value:$1,251,300
94%
Total Assessment$1,325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,659+3.0%
2024$53,081+6.5%
2023$49,846+0.8%
2022$49,462+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,450,000

To:

DeedBook 2981, Page 276

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

DeedBook 1306, Page 102