Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
57 Highland AvePassaic, NJ 07055
Last Sale Date
Nov 11, 1999
Property Information
Block4060
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3SB/18U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$47,100
5%
Improvement Value:$852,900
95%
Total Assessment$900,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $37,107 | +3.0% |
| 2024 | $36,036 | -19.7% |
| 2023 | $44,891 | +0.8% |
| 2022 | $44,544 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.