Skip to content

28 Brinkerhoff Pl.Passaic, NJ 07055

Built 2005

Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block4064
Lot11
QualifierC0002
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,294
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
35%
Improvement Value:$106,300
65%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+3.0%
2024$6,547+6.5%
2023$6,148+0.8%
2022$6,100+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 3386, Page 34Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 1228, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 2005