Skip to content

54 Van Winkle AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 5, 2016

Property Information

Block4064
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,032
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,200
23%
Improvement Value:$242,800
77%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,946+3.0%
2024$12,573+6.5%
2023$11,806+0.8%
2022$11,715+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,032DeedBook 2804, Page 226

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2767, Page 84Recorded2/2/2016

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook X133, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1900