Skip to content

39 Van Buren StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block4070
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,241
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
31%
Improvement Value:$144,000
69%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+3.0%
2024$8,356+6.5%
2023$7,847+0.8%
2022$7,787+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900