Skip to content

136 Jefferson StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block4088
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,978
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,700
28%
Improvement Value:$155,800
72%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,968+3.0%
2024$8,709+6.5%
2023$8,178+0.8%
2022$8,115+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 271, Page 237

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook W-130, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1900