Skip to content

114 Columbia Ave.Passaic, NJ 07055

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block4090
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S/B-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,862
Acreage100

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
19%
Improvement Value:$278,000
81%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,195+3.0%
2024$13,786+6.5%
2023$12,946+0.8%
2022$12,846-4.1%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 685, Page 110

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 229, Page 299