Skip to content

128 Central Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 8, 2024

Property Information

Block4108
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,850
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
19%
Improvement Value:$264,400
81%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,515+3.0%
2024$13,125+6.5%
2023$12,325+0.8%
2022$12,230+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900