Skip to content

157 Hope AvePassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block4095
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/5U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,700
24%
Improvement Value:$220,500
76%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,965+3.0%
2024$11,620+6.5%
2023$10,912+0.8%
2022$10,827+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook D134, Page 405