Skip to content

5 7 Holdsworth CtPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block4098
Lot126
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningO-R
Sq Footage3,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,700
27%
Improvement Value:$261,900
73%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,703+3.0%
2024$14,278+6.5%
2023$13,408+0.8%
2022$13,305+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft3,280DeedBook 4214, Page 231

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2099, Page 133

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 1241, Page 100

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook A130, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1920