Skip to content

196 Lexington AvPassaic, NJ 07055

Built 1912

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Aug 12, 1991

Property Information

Block4098
Lot97
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2PERM-1FAMILY
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage2,074
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,900
31%
Improvement Value:$174,100
69%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,349+3.0%
2024$10,050+6.5%
2023$9,438+0.8%
2022$9,365+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft2,074DeedBook 129, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1912