Skip to content

976 Main AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block4103
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
48%
Improvement Value:$98,000
52%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,801+3.0%
2024$7,576+6.5%
2023$7,114+0.8%
2022$7,059+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 3248, Page 183

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook Y147, Page 271