Skip to content

169-171 Van Buren St.Passaic, NJ 07055

Built 1901

Last Sale Price
$300,150
Last Sale Date
May 9, 2005

Property Information

Block4113
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,267
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,400
26%
Improvement Value:$211,400
74%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,784+3.0%
2024$11,443+6.5%
2023$10,746+0.8%
2022$10,663+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,150

To:

Sq Ft3,267DeedBook 1005, Page 107

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 207, Page 262

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook P168, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1901