Skip to content

169 Jackson StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block4117
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,458
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
22%
Improvement Value:$227,600
78%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,990+3.0%
2024$11,644+6.5%
2023$10,934+0.8%
2022$10,850+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

DeedBook 2617, Page 62Recorded4/22/2015

Property Sale

Sale
$125,000

To:

DeedBook E-128, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1900