Skip to content

168 Jefferson StPassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 5, 1990

Property Information

Block4129
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S/RETAIL
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage10,800
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
24%
Improvement Value:$840,000
76%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,011+3.0%
2024$54,394+6.5%
2023$51,080+0.8%
2022$50,686+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft10,800DeedBook 127, Page 4