Skip to content

38-56 Hoover AvePassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$5,300,000
Last Sale Date
Feb 11, 2009

Property Information

Block4129
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/33U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage29949

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,100
3%
Improvement Value:$1,933,900
97%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,460+3.0%
2024$80,080+6.5%
2023$75,200+0.8%
2022$74,620+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,300,000

To:

DeedBook 1822, Page 155