Skip to content

8 Salem Rd CvPaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jun 11, 1999

Property Information

Block1002
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage904
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,900
39%
Improvement Value:$110,900
61%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,263+3.9%
2024$8,914+9.5%
2023$8,137+7.2%
2022$7,590+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000

To:

Sq Ft904DeedBook 161, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1950