Skip to content

249-251 Wayne AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block1014
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,947
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,900
24%
Improvement Value:$141,900
76%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467+3.9%
2024$9,110+9.5%
2023$8,316+7.2%
2022$7,757+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,947DeedBook 2134, Page 70