Skip to content

168-170 Manchester AvePaterson, NJ 07502

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block1014
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,200
41%
Improvement Value:$71,800
59%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,165+3.9%
2024$5,933+9.5%
2023$5,416+7.2%
2022$5,052+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 5047, Page 173Recorded2/9/2026

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 4760, Page 17

Property Sale

Sale
$223,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 4716, Page 136Recorded5/30/2024

Property Sale

Sale
$138,000

To:

DeedBook G121, Page 571

Property Sale

Sale
$54,000

To: