Skip to content

98 Haledon AvePaterson, NJ 07522

Built 1903

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block108
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2F PT96 ALL 98
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,727
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,300
22%
Improvement Value:$102,700
78%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+3.9%
2024$6,472+9.5%
2023$5,908+7.2%
2022$5,511+3.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$253,000

To:

Sq Ft1,727DeedBook 1311, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1903