Skip to content

18-24 Hopper StPaterson, NJ 07522

Built 1898

Last Sale Date
Dec 17, 1976

Property Information

Block108
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,151
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,600
39%
Improvement Value:$125,500
61%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,501+3.9%
2024$10,105+9.5%
2023$9,225+7.2%
2022$8,605+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898