Skip to content

209 N 4th StPaterson, NJ 07522

Built 1905

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block108
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,991
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
22%
Improvement Value:$113,700
78%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418+3.9%
2024$7,139+9.5%
2023$6,517+7.2%
2022$6,079+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,991DeedBook 4583, Page 145

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,991DeedBook 4159, Page 144Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,991DeedBook 4003, Page 73Recorded3/29/2021

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,991DeedBook 3958, Page 221Recorded1/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905