Skip to content

14 Barnert PlPaterson, NJ 07522

Built 1907

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block109
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
26%
Improvement Value:$83,100
74%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,696+3.9%
2024$5,482+9.5%
2023$5,004+7.2%
2022$4,668+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,168DeedBook 4091, Page 162

Property Sale

Sale
$323,000
Sq Ft2,168DeedBook 3909, Page 140Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook D1287, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1907